DMX512

Opis systemu

DMX512 - Digital MultipleXed - standard cyfrowego przesyłu informacji niezbędnych do sterowania urządzeniami oświetleniowymi i efektowymi na koncertach, dyskotekach, w teatrach itd. Standard został stworzony 1990r przez Amerykański Instytut Technik Scenicznych (USITT).
System obsługuje do 512 kanałów i maksymalnie 32 urządzeń w jednej linii, każdy kanał może mieć wartość 0-255. Oczywiście takich linii może być nawet kilkanaście. Wszystkie urządzenia są połączone szeregowo, a transmisja odbywa się jednokierunkowo. To rozwiązanie ma swoje zalety (m.in. w wiekszości przypadków ogranicza długość przewodów), ale ma też wady (m.in. uszkodzenie linii odłącza wszystkie urządzenia za miejscem usterki, nie ma mozliwości monitorowania stanu urządzeń).
Sygnał wysyłany jest szeregowo (jeden za drugim) w ramkach z częstotliwością 250kHz. Niezależnie od liczby wykorzystywanych kanałów, po wysłaniu ostatniej ramki, system rozpoczyna wysyłanie pakietu informacji od nowa. Ze względu na dużą prędkość przesyłu danych nie powinno się stosować przewodów mikrofonowych tylko specjalne, do połaczeń cyfrowych 110Ohm (oznaczone także AES/EBU), a na końcu linii, w złączu OUT ostatniego urządzenia należy umieśćic wtyk z odpowiednio wlutowanym rezystorem, tzw. Terminator DMX. Pakiety nie zawierają informacji na temat adresu urządzeń odbiorczych, każdy z odbiorników należy odpowiednio zaadresować, odbiornik ignoruje niepotrzebne ramki.

Urządzenia wykorzystywane w sieci DMX:
Konsolety/ sterowniki - mogą być sprzętowe, ale również komputerowe, wysyłają sygnał DMX do urządzeń odbiorczych.
Dimmery - urządzenia służące do sterowania jasnością reflektorów żarówkowych. Sygnał cyfrowy za pośrednictwem triaków lub tyrystorów zmienia napięcie doprowadzone do żarówek w efekcie powodując zmianę intensywności świecenia.
Switches - urządzenia które mają tylko dwa stany pracy: włącz/wyłacz, są wykorzystywane do prostego sterowania urządzeniami nie posiadającymi w sobie złacz dmx, np. wentylator, stroboskop.
Urządzenia inteligentne - chodzi tutaj o rozbudowane urządzenia typu ruchoma głowa, skaner. W tego typu sprzęcie system dmx jest wykorzystywany do sterowania nawet kilkunastoma różnymi funkcjami, np.: ruch w pionie i poziomie, gobo, kolor, strobo itd. Innymi stosunkowo rozbudowanymi urządzeniami są dyskotekowe efekty i PARy LED.
Konwertery - zamieniają protokoły umożliwiają wspólną pracę urządzeń wykonanych w różnych standardach przesyłu informacji.
Multiplexery i Demultiplexery - jak wyżej, z tym, że zamieniają sygnał cyfrowy na analogowy, lub odwrotnie.
Splittery - rozdzielają linię DMX na kilka osobnych, mogą kopiować kanały na inną linię, lub dzielić linie w zależności od kanałów, np. 1-256, 257-512
Mergery - łączą linie ze sobą w taki sposób, że druga linia zostaje "doczepiona" do końca pierwszej, np.1-100,101-200
Miksery DMX - łączą ze soba linie według zasady HTP (Higest Takes Presence - wybierz wyższy), tzn. kanały o tych samych wartościach zostają niezmienione, a z kanałów o różnych wartościach mikser wyśle na wyjście wyższą wartość.
Testery - urządzenia służące do testowania, poszukiawania usterek w liniach dmx.